Czas Świąt, to czas zadumy, refleksji, pojednania ale również czas który możemy wykorzystać na okazanie sobie szacunku i wdzięczności. W zdrowej komunikacji wykorzystamy wszystkie powyższe elementy. Taka postawa będzie prowadziła do budowania relacji i zacieśniania więzi. W złej komunikacji skłonni będziemy do pouczań, narzucania własnego zdania i przekonań na drugą osobę. To może doprowadzić do zerwania relacji i konfliktów.

Scena negatywna

Dialog dwóch wrażliwych i ważnych dla siebie dorosłych osób (mamy i córki), które na drodze edukacji i doświadczeń wyznają odmienne wartości i poglądy. Mama uważa, że jej przekonania, doświadczenia życiowe i poglądy są mądre, rozsądne i przede wszystkim sprawdzone, w związku z czym nie może zgodzić się z odmiennymi przekonaniami i wartościami swojej dorosłej córki. Boi się, że coś co nie zostało przez nią samą sprawdzone i poznane może mieć zły wpływ na jej dziecko. Taka postawa jej myśli i wyobrażeń prowadzi w kierunku ataku personalnego na córkę.

Scena pozytywna

W pozytywnej scenie obie kobiety przedstawiają swoje wartości i przekonania i z szacunkiem podchodzą do swoich odmiennych zdań i poglądów. Mama okazuje szacunek dorosłej córce. Okazuje zainteresowanie zmianą myślenia i postawą. Pragnie również dowiedzieć się, co się dzieje w życiu jej córki. Jest to wzorzec kontaktu z osobą, która ma prawo wierzyć i wyznawać wartości. Ma prawo mówić komunikatem „ja” i ma prawo do przeżywania swojej wiary.