Dlaczego w naszych domach jest tyle nieporozumień. Z jakich powodów w ciągu kilki minut potrafimy ze spokojnej rozmowy przejść w wulkan, z którego wydobywa się lawina niecenzurowanych słów, gazy zatruwające środowisko domowe. Dlatego, że jesteśmy różni. Posiadamy w sobie różnorodność biologiczną i stwórczą.

Jednak Różnorodność wcale nie musi być przyczyną kłótni i awantur, ale cechą dzięki której partnerzy mogą łączyć się w jedną całość. Różnorodność może służyć do uzupełniania partnerów w te braki, które oboje posiadają. Może być wypełniaczem luki, która w danym momencie funkcjonuje w partnerze.

Jak radzić sobie z poczuciem klęski i brakiem porozumienia.

Ćwiczenie 1

Napisz na kartce słowo „Przytulnie”, teraz opisz z czym Ci się ono kojarzy. Poproś partnera, by zrobił to samo. Możecie również do tej gry edukacyjnej zachęcić dzieci, zobaczycie jak ciekawych odkryć w sobie dokonacie.

Teraz postarajcie się po kolei powiedzieć z czym kojarzy się Wam słowo przytulnie. Słuchacze nie powinni oceniać, krytykować ani przeszkadzać i narzucać swoje przekonania czy poglądy na mówiącego.

Dla mnie osobiście słowo przytulnie kojarzy się z czystym domem, w którym są ładne zapachy, czyste podłogi, brak kurzu, itd. Dla mojego męża słowo przytulnie kojarzy się z przyjemną atmosferą domową, bez awantur, krzyków.

Kiedy on mówił przytulnie a ja krzyczałam, jego poczucie komfortu malało, kiedy w naszym domu ktoś wszedł z brudnymi butami, lub poustawiał pojemniki w różnych miejscach, moje poczucie komfortu spadało. Gdy zaczęliśmy rozmawiać na temat interpretacji słowa przytulnie odkryliśmy, że mamy odmienne przemyślenia i potrzeby.

Tylko rozmowy i świadomość odmienności partnera jest w stanie budować Wasze związki w poczucie akceptacji, miłości i uznania. Dopasowywać się i wypełniać potrzeby swoje i partnera.

Ćwiczenie 2

Wydrukuj załączony obrazek z samochodami i zadaj każdemu trzy pytania związane z samochodem.

– do czego potrzebny jest samochód?

– z czym kojarzy Ci się samochód?

– pomyśl, że masz nieograniczoną ilość pieniędzy, jaki samochód sobie kupisz za nie i dlaczego?

Podczas, gdy jedna osoba będzie się wypowiadała pozostałe siedzą w skupieniu (mogą zapisywać myśli mówiącego, po to, żeby później móc zadać pytania uzupełniające typu: z jakich powodów …, co najbardziej ci się w nim podoba, na jakie szczegóły zwracasz uwagę, jakimi wartościami się kierujesz, etc.).

Możecie w taki sposób częściej ze sobą rozmawiać i poznawać siebie i swoją różnorodność. Jak już odkryjecie, że Wasza różnorodność nie musi być powodem do kłótni, tylko do uzupełniania siebie, zaczniecie tworzyć przyjemny związek oparty na szacunku i wzajemnym zrozumieniu i akceptacji dla swoich różnorodności.

Na koniec pytanie do Ciebie.

Jak Ci się słuchało partnera i dzieci?

Co nowego odkryłeś w partnerze i dziecku?

Zwiększyła się Twoja świadomość na temat potrzeb, przekonań partnera?

Jesteś zachęcony do realizowania potrzeb swojego partnera?

Zanim następnym razem zaatakujesz partnera czy dziecko za to, że myśli inaczej niż Ty, zadasz sobie pytanie; „co on może mieć na myśli” albo „a co on o tym sądzi” i kiedy zadasz sobie w myślach to pytanie, znajdziesz w sobie odwagę, żeby powiedzieć je na głos, aby partner mógł się wypowiedzieć?

Dziękujemy, że jesteś z nami

Sylwia i Ania