Co mogę zrobić inaczej
Jeśli Twój związek przechodzi kryzys. Czujesz, że tracisz siły. Nie wiesz, co dalej robić. Schemat działań powtarza się, to te ćwiczenie jest zaproszeniem do przeanalizowania swoich reakcji i emocji na powtarzające się sytuacje oraz zachętą do dokonania i wdrożenia nowych zachowań i postaw.
- Jeśli coś działa, rób tego więcej (warto powtarzać zachowania, które są pomocne w umniejszaniu czy likwidowaniu problemów).
- Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej; rób coś innego (porzuć zachowania, które nie przynoszą pozytywnych zmian; szukaj innych sposobów na rozwiązanie trudności).
- Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego (nie komplikuj problemów, zacznij od prostych rozwiązań).
Jeśli widzisz, że kiedy zaczynasz monolog – Twój partner ucieka, zamyka się w sobie, zrób coś innego, bo jak widać stara metoda się nie sprawdziła.
W poniższych przykładach zostaw te, które Ciebie dotyczą, wykreśl te, które Ciebie nie dotyczą i w pustych miejscach dopisz własne powtarzające się sytuacje, reakcje i emocje oraz nowe zachowania i postawy.
Przykładowe powtarzające się Sytuacje:
Jakie sytuacje najczęściej powtarzają w Twoim związku?
- Kłótnia z partnerem.
- Poczucie, że jestem beznadziejny.
- Ocenianie i krytykowanie mnie w obecności dzieci.
- Krzyki.
- Wyzwiska skierowane w moją stronę.
- Nie dopuszczenie mnie do głosu.
- Oskarżanie i obwinianie mnie za wszystkie niepowodzenia.
Przykładowe Zachowania i Emocje:
Jaka jest Twoja reakcja?
- Wchodzę w kłótnię i chcę w niej wygrać.
- Chowam się w swój wewnętrzny świat, milczę, płaczę do poduszki, zajadam się słodyczami.
- Też zaczynam oceniać. Krzyczę. Bronię się. Oddaję atakiem. Też zaczynam krytykować partnera przy dzieciach.
- Płaczę. Milczę. Też krzyczę. Mówię, że się boję krzyku. Wyzywam albo biję partnera.
- Też zaczynam wyzywać. Bronię się. Płaczę. Krzyczę. Uśmiecham się pod nosem.
- Krzykiem wymuszam, aby dopuszczono mnie do głosu.
- Również zaczynam oskarżać. Bronię się. Odbijam atak.
Przykłady na nowe zachowania i postawy:
Co i jak możesz zrobić inaczej?
- Wysłucham partnera i przytulę się do niego. Zaproponuję rozmowę. Powiem, że go kocham nawet jak się ze mną chce kłócić. Zaproponuję wyciszenie, np. modlitwę. Zaproszę na spacer.
- Zaproponuję partnerowi wspólne spędzenie czasu, np. wspólne gotowanie, pogranie w grę planszową, wspólny spacer. Zaproszę partnera do rozmowy. Opowiem partnerowi o swoich uczuciach. Poproszę partnera o szczerą rozmowę. Zacznę mówić o sobie, że jestem wartościową osobą. Zrobię sobie test w kierunku własnych umiejętności.
- Zapytam się partner na osobności czy naprawdę tak źle o mnie myśli. Powiem partnerowi, że źle się czuję jak w negatywny sposób wypowiada się na mój temat przy dzieciach. Poproszę, aby upominał mnie na osobności, nie przy dzieciach.
- Przytulę się do partnera. Uśmiechnę się do niego i powiem, że go kocham.
- Powiem, że źle się z tym czuję. Zapytam skąd taki gniew i złe myśli na mój temat w jego sercu. Zaproszę do rozmowy. Powiem komunikatem „ja”, że mam inne zdanie na swój temat i, że uważam siebie za osobę mądrą w … (wymienię te rzeczy, które potrafię zrobić i te studia, które mam ukończone).
- Przeczekam, aż partner się wypowie.
- Powiem, że niezręcznie się czuję, gdy mnie oskarża. Przedstawię merytorycznie fakty. Poproszę o przeanalizowanie, czy na pewno (czy prawdą) jest, że zawsze wina leży po mojej stronie, czy może zewnętrznych czynników, albo kogoś innego. Jeśli rozpoznam w sobie emocje, odejdę na chwilę i pomodlę się do Jezusa, aby mi pomógł uciszyć emocje
Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, jesteśmy gotowi, by Ci pomóc.
Skorzystaj z formularza na naszej stronie, lub po prostu do nas zadzwoń.
Sylwia