Witamy Cię w pierwszym dniu serii „Poradnik dla małżeństw” skierowanej do wszystkich osób będących w związkach partnerskich.

Nasze materiały będą krótkie, a ich treść zawężać się będzie do jednego konkretnego przekazu, niezależnie od tego, czy to będzie ćwiczenie, test, zabawa, gra, czy porada.

Dzisiaj będziesz miał/a okazję bliżej przyjrzeć się sobie i swojemu Partnerowi poprzez krótkie ćwiczenie.

Ćwiczenie

Przygotuj cztery kartki. Na dwóch kartkach napisz swoje imię, na pozostałych dwóch kartkach, imię swojego partnera.

Teraz na pierwszej kartce z imieniem Twojego partnera wypisz wszystkie wady, które posiada Twój partner. Na drugiej kartce, napisz, z jakiego powodu jesteś przy swoim partnerze.

Na pierwszej kartce ze swoim imieniem, wypisz wszystkie swoje wady, na drugiej kartce napisz, z jakich powodów Twój partner jest przy Tobie.

Spójrz na kartki z wadami i odpowiedz na pytanie. Jak sądzisz, czy ilość wad określa nas jako gorszych i lepszych? Czy może wystarczy, tylko jedna mała wada, by być nieidealnym i nie zasługiwać na obecność partnera przy nas. Spójrz teraz na kartki, na których napisane jest z jakich powodów jesteście przy sobie. Czy nie warto dla tych powodów walczyć o siebie nawzajem? Czy dla jednego powodu nie warto walczyć o ten związek? Przestać oceniać się, kto jest lepszy a kto gorszy. Kto ma cięższy grzech, a kto lżejszy?

Nikt nie jest idealny i nigdy nie będzie. Zarówno Ty jak i Twój partner możecie i macie prawo mieć słabszy dzień, czy podniesione emocje. Nie ważne jest to, czy w danym momencie posiadacie emocje i gorszy dzień, ale to, co z tym faktem zrobicie. Czy użyjecie tego jako tarczę przetargową strzelając w partnera, czy jako słabość, do której warto się przyznać i chwilowo odejść na bok, by poprzebywać w ciszy, może nawet pomodlić się, wyciszyć emocje i powrócić do rozmowy spokojnym, albo poprosić partnera o pomoc w przejściu trudnego czasu.

Zapamiętaj tajną broń.

  1. Tam, gdzie emocje, tam brak zdrowego rozumu, niepokój i strach, rodzące awantury, bitwy na słowa i nienawiść, prowadząca do cichych dni i separacji.
  2. Słabość boli do pewnego czasu. Kiedy tłumimy ją w swoim wnętrzu, nie pozwalając jej wypłynąć na wierzch. Kiedy otwarcie zaczynamy o niej mówić, przestaje być słabością, a my rośniemy w siłę.

Jak pomóc sobie, pomagając również partnerowi?

  • chwal partnera,
  • doceniaj wysiłki partnera,
  • wyrażaj chęć wspólnego rozwiązywania trudności,
  • uznawaj partnera za bardzo ważną osobę w swoim życiu,
  • wyrażaj dla partnera uznanie,
  • mów otwarcie o tym z czym sobie nie radzisz,
  • mów otwarcie o swoich potrzebach,
  • pracuj nad głosem i tonacją,
  • miej radość z posiadania partnera, chociażby dla tego jednego powodu z Twojej listy.

Poprzez takie zachowanie okażesz partnerowi szacunek, zainteresowanie jego osobą i jego problemami. Z czasem Twój partner to doceni, a Ty osiągniesz wewnętrzny spokój i harmonię. Życzymy Ci tego z całego serca.

Jeśli z jakiegoś powodu masz problem z wyrażaniem swoich uczuć głośno, mogą pomóc Ci karteczki pełne miłości, które znajdziesz na naszej stronie.

Karty z pomysłami na budowanie Relacji

W razie pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Na zakończenie krótka bajeczka.

Jest sobie pan Wilk i pani Wilczyca. Widzą zbliżającą się łasicę. Pan Wilk myśli sobie – „zaraz ją dorwę i rozszarpię”. Pani Wilczyca sama ze sobą rozmawia „jestem przebiegła i mam tę moc, by ją dopaść i już mi nie umknie z moich rąk”. Nagle oboje rzucają się na ofiarę i bum – zderzają się głowami, a łasiczka? No cóż. Mądra, mała istotka uciekła do swojej norki. Rozwścieczone Wilki skaczą teraz sobie do gardeł i walczą między sobą, ukazując własną siłę. Kto przegra? Zawsze przegrany.

Morał z tego taki, że zanim zaczniesz działać bez porozumienia z partnerem, zastanów się co osiągniesz, stratę czy korzyści.

Lepiej jest działać w porozumieniu, we wcześniejszych ustaleniach, niż w pojedynkę pokazywać swoją siłę i moc. Gdyby pan Wilk i pani Wilczyca ustalili wspólny plan, ofiara nie miałaby szans przeżycia, a Wilki dzieliłyby się zdobyczą i tańczyli wspólny taniec.

Zastanów się z kim chcesz tańczyć? Sam/a czy z partnerem?

Sylwia i Ania